Domů >> Úvod do systému LETS Vysočina

Úvod do systému LETS Vysočina

Místní výměnný systém
Hlavní funkční částí těchto stránek je místní výměnný obchodní systém (anglicky Local Exchange Trading System, zkratka LETS), který registrovaným uživatelům nabízí provádění výměn zboží a služeb bez použití zákonného platidla. Výhodám i omezením této praxe se podrobněji věnuje kapitola Drny jako společná měna. Základní přehled aktuálních nabídek a poptávek v systému je dostupný na stránce Výměny.

Sdílení aktivit
Nad rámec systému LETS nabízí tyto stránky uživatelům možnost sdílet čtyři typy příspěvků (tzv. aktivity). Patří sem pozvánky na setkání a akce, spolujízdy a přeprava nákladu, hromadné objednávky zboží a záznamy pozorování. Podrobněji jsou aktivity popsány v sekci Aktivity. Všechny čtyři typy aktivit je možné hromadně zobrazit v kalendáři nebo na mapě aktivit.

Propojení lidí na lokální úrovni (kouzlo LETS)
Společným cílem LETS systému a doplňkového sdílení aktivit je propojení lidi na lokální úrovni. LETS Vysočina je tu proto, aby se lidé reálně scházeli. Má v lidech podpořit kreativitu, soudržnost, důvěru a solidárnost.

Registrace nového uživatele
K registraci do systému LETS Vysočina slouží odkazy v lévém postranním panelu stránek:

  • Odkaz Nový běžný účet je učen pro všechny nově příchozí zájemce z Vysočiny. Slouží k založení plného účtu, umožňujícího směnu za drny.
  • Odkaz Nový přespolní účet je učen pro uživatele jiných LETS, kteří se chtějí v našem systému zapsat do mapy a případně informovat o meziLETSových akcích. Tato varianta registrace neumožňuje vyměňovat za drny.

Po registraci a přihlášení jsou v levém postranním panelu odkazy ke všem úkonům, které může uživatel provádět. Registrací nový uživatel souhlasí s kapitolou Pravidla a doporučení.